Connect with us

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

General Solar’ın “tek işi” güneş

Published

on

Solar İstanbul’un en hareketli noktalarından biri General Solar standıydı. Firmaya ziyarette bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş ve Genel Müdür Ercan Dinçer’le bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ali Bey, sizi ve firmanızı yakından tanıyabilir miyiz?

1967 Gaziantep doğumluyum. 2010 yılında güneş enerjisi sektörüne panel üretimi ve akabinde EPC ile giriş yaptık. Daha sonra 2017 yılında panel üretiminden tamamen çıkarak sadece EPC’ye odaklanma kararı aldık. Halen de bu şekilde devam ediyoruz. 

Firmamız lisanssız elektrik üretimi kapsamında kendi enerjilerini elde etmeleri için, işletmelerin maliyetlerini düşürerek rekabet konusunda avantajlı hale getirmek adına birçok başarılı projeye imza atmıştır. 2013 yılında Çanakkale ve Gaziantep’te başladığımız Çatı GES projesi kurulumları serüvenimize daha sonra İZKA kapsamında İzmir Torbalı ve Kemalpaşa’da devam ettik. İlerleyen dönemlerde Gaziantep Gülen Mantar çatısına, Afyon Cumhuriyet Sucukları tesisinin çatısına ve Bursa Olca Salça fabrikasının çatısına kurulan projeler diğer öne çıkan projelerimizdendir.  Türkiye’nin muhtelif yerlerinde çatı ve arazileri üzerine kurmuş olduğumuz santrallerimiz var. Yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz.  Hem çatı hem de arazi üzerinde aşağı yukarı 200 MW civarında kurulmuş ya da kurulmakta olan santralimiz mevcut. Türkiye’de çatı referansında güçlü durumdayız. 

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis başta olmak üzere sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla anlaşmış olduğumuz 25 MW gücündeki Çatı GES’ler ile de anahtar teslim kurulumlarımıza devam etmekteyiz.

Hizmetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Projelerimizde ilk başvurudan geçici kabule kadar olan proje alanı keşfinin yapılması, keşifte alınan ölçümler ve bilgiler dâhilinde uygun proje tasarımının yapılması ve proje onay süreci, dünya çapında kabul görmüş kalite standartlarına sahip Güneş Enerji Sistemi ekipmanlarının montajının yapılması, sistem entegrasyonu, teşvik ve hibe süreçlerinin takibi, tesisin test, devreye alma ve kabul işlemlerini yapana kadar iş takibi ve sorumluluğu tamamen bizde oluyor. Bitirip teslim çalışması sağlıyoruz. İki yıl da bakımını üstleniyoruz yaptığımız santrallerin. 

Yatırımcılarımıza kaliteli hizmeti sağlamayı amaç edindiğimiz bu yolda düzenli olarak ekibimize gerekli eğitimleri sağlayarak, gelişerek ilerlemeye devam ediyoruz. Aynı zamanda yatırımcılarımızın nakit akışlarına uygun finansman desteği için de anlaşmalar yaparak hizmet alanımızı genişletiyoruz. Temiz enerji dönüşümünde rol almaktan gurur duymakla birlikte çalışmalarımıza tecrübeli ve güçlü mühendis kadromuzla proaktif olarak devam etmekteyiz. GES projeleriyle yatırımcıların kendi ürettikleri enerjiyle tüketimlerini karşılamasını anahtar teslim kurulum hizmet sunarak sağlamaktayız.

Ercan Bey, anahtar teslim uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

2012 yılından beri devrede olan santrallerimizle Generalsolar olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Kurulumun yanı sıra bakım hizmetlerimizi de Generalsolar olarak vermekteyiz. Biraz işleyiş hakkında bilgi vereyim. Öncelikle arazi ve çatı için bir keşif ve güç tespiti yaptıktan sonra yatırımcıyla istişare yapıyoruz ve sonrasında çağrı mektubu yani ön başvuru sürecini başlatıyoruz. Ön başvuru sürecinden sonra da sahalarda, arazilerde ya da çatılarda yerleşim için gerekli projelendirmeyi yapıp uygulama safhasına geçiyoruz. Uygulama safhasında gücüne göre yaklaşık olarak 2 veya 3 aylık sürelerde tamamlıyoruz projeyi. Örnek verecek olursak Gaziantep’te aldığımız 5 MW’lık büyük bir çatı projesini 2-3 ay içerisinde bitirip geçici kabulünü yaparak devreye alıyoruz.

Güneş enerjisi Generalsolar’ın yan işi değil tek işidir. Anahtar teslim fokuslandığımız iş bu. Türkiye’nin dört bir yanında 200 MW’a yakın bir uygulama yaptık bugüne kadar.  Hedefimiz güneş enerjisi sektöründe daha fazla ilke imza atarak yatırımcılarımıza kaliteli hizmet sunmak.

 Güneş sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz Türkiye’de?

Aslında biraz geç kalınmış diyebiliriz fakat 2019 yılında çıkan çatı yönetmeliğiyle de hızlı bir aksiyon alındı. 2012’de başlayan süreç sonucunda şu anda 6 GW’lık bir kurulu güç oldu. Güneş enerjisi potansiyeli olarak Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi konumundayız zaten şu an. Birkaç yıl içinde 6 GW’ın 10 GW seviyelerine gelmesini umut ediyoruz. Enerji bağımsızlığımızı elde ettiğimiz  10 GW’ı bulan bu pazarda bizde sektörün ana oyuncularından biri olarak kaliteli yatırımlara imza atmaya devam edeceğiz.

YEKDEM tamamlandı ve henüz yeni bir mekanizma kurulmadı Türkiye’de. Devlet teşvikleri anlamında geçmiş dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz ve gelecekten beklentiniz nedir?

Devletimiz öncülüğünde daha önce YEKDEM kapsamında sunulan değerler iyi değerlerdi. Tabii şimdi o değerleri beklemiyoruz ama en azından geri dönüş maliyetleri göz önüne alındığında yatırımcıların da biraz önünü açmak amaçlı alım oranlarında genel fizibilite yapıldığında 6-7 yılı aşmamak kaydıyla verilen bir değer olursa hem yatırımcının önü açılmış olur hem de güneşle ilgili bir teşvik yapılmış olur. Bu sayede ülkemiz adına GW’lar düzeyinde lisanslı projelere imza atmış oluruz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

Systemair Türkiye’den 880 bin Euro’luk GES yatırımı

Published

on

By

Türkiye iklimlendirme ve havalandırma sektörüne ilkleri kazandıran Systemair Türkiye, 5 bin 500 m² alan üzerine kurulu ve 880 bin Euro maliyetli GES yatırımını hayata geçirdi. Türkiye’de sektörünün en gelişmiş GES yatırımını gerçekleştiren Systemair Türkiye, bu sayede 717 ton CO₂ salımının da önüne geçecek.

Yaşam alanlarına yönelik taze hava sağlama misyonunu kendi sektörüne sunduğu öncü girişimlerle sürdürülebilir kılan Systemair Türkiye, yeni GES yatırımını hayata geçirdi. Global sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirirken bir yandan da sektörüne değer katacak yeni projeler üreten Systemair, 880 bin Euro’luk GES yatırımı ile yıllık 1500 MW enerji üretecek. 20 yıl kesintisiz performansa sahip GES yatırımıyla birikte fabrikasını daha sürdürülebilir kılan Systemair, kendi enerjisinin tamamını üretme hedefi konusunda da önemli bir adım attı. Dilovası’ndaki fabrikasının yıllık enerji ihtiyacını GES’te ürettiği  enerjinin yüzde 65’lik kısmı ile karşılayacak olan marka, bu girişimi ile  717 ton CO₂ salımını önleyip sürdürülebilirlik hamlesini daha güçlü kılacak.

Systemair, GES yatırımıyla yılda 717 ton CO₂ salımının önüne geçecek

Uzun yıllardır attıkları tüm önemli adımları sürdürebilirlik bakış açısı ile planladıklarını ifade eden Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Eroğlu, yatırıma dair şu ayrıntıları paylaştı: “Sürdürülebilirliği üretim sahamızın en önemli yapı taşlarından biri olarak görüyor, Systemair olarak 2030/31 dönemine kadar çeşitli operasyonlardan kaynaklanan kapsam 1 ve kapsam 2 emisyonlarımızı 2019/20 dönemine kıyasla yüzde 50 oranında azaltmayı amaçlıyoruz. Fabrikamızda yağmur suyunun toplanması, ısı yalıtımı, su ve enerji tasarruflu ekipman kullanımı, verimli ısıtma ve soğutma sistemleri, atıktan ısı geri kazanım sistemleri gibi geniş perspektife sahip verimli kaynak uygulamalarımız mevcut. Yine üretim süreçlerimizi de sürdürülebilirlik temelinde şekillendirirken imza attığımız GES yatırımımız, 5 bin 500 m² alan üzerinde 2 bin 200 adet 550Wpe nominal güç değerinde Tier-1 güneş paneline sahip. Böylelikle harcadığımız enerjinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlama şansı yakaladık. Enerji üretiminin yüzde 65’i, fabrikamızın yıllık tüm enerji ihtiyacını karşılayacak. Ayrıca enerji fazlasını da şebekeye vererek Türkiye ekonomisine de yenilenebilir kaynaklarla katma değer sağlayacağız. Yatırımımızın en önemli özelliği ise yıllık olarak 717 ton CO₂ salımının önüne geçecek olması.”

Continue Reading

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

İngiltere Ulusal Sergi Merkezi’nde Güneş Enerjisiyle Çalışan Şarj İstasyonu 180 Elektrikli Araç İçin Enerji Sağlıyor

Published

on

By

7 Eylül 2023’ten beri faaliyette olan pb pulse Gigahub™, İngiltere’nin en büyük şarj istasyonlarından biridir ve aynı anda 180 elektrikli araca enerji sağlama kapasitesine sahip olan bir 80 KW güneş enerjisi sisteminden beslenmektedir. Dev güneş enerjili çatı, EV Network tarafından Birmingham’daki Ulusal Sergi Merkezi’nde inşa edildi ve Birmingham ve çevresinde güvenilir bir elektrikli araç şarj altyapısı geliştirmeye yönelik önemli bir adım daha atılmış oldu. 80 kWp fotovoltaik sistem, sürdürülebilir enerji çözümleri uzmanı Ineco Energy tarafından gerçekleştirildi ve dünyanın en büyük fotovoltaik modül ve güneş yongaları üreticisi olan LONGi Solar’ın çift yüzlü fotovoltaik modüllerinden kullanıldı. Ayrıca, SolarEdge, akıllı enerji çözümlerini sağlarken Bluetop Solar Parking de şarj istasyonu için güneş enerjili çatı kurulumunu gerçekleştirdi.

Güneş enerjisi, elektrikli araçlara geçişe destek oluyor

Elektrikli araçlara geçiş şimdiye kadar yavaş ilerledi. Bunun başlıca nedenlerinden biri, gelecekteki talebi karşılamak için hızla büyümesi gereken elektrikli araç şarj altyapısının eksikliğidir. Aynı zamanda, sektör, Avrupa’nın karbon salınımını azaltma çabalarını destekleme fikrini, yeşil enerji ile yeşil enerji sağlama fikrini destekleyen çözümler arıyor. Güneş enerjisi, en hızlı büyüyen ve ekonomik yenilenebilir enerji kaynağı olduğundan, gelecekteki tüm elektrikli araç geçişinde önemli bir rol oynayacaktır.

“Ineco Energy’nin Direktörü Angus Rose, “Ulaşımdan kaynaklanan İngiltere’nin toplam emisyonlarının %24’ünden fazlasını oluşturduğu göz önüne alındığında, elektrikli araç altyapısı, İngiltere’nin Sıfır Karbon’a geçişinin vazgeçilmez bir parçasıdır. NEC Gigahub, yılda 7 milyon ziyaretçi ve 60 milyon araç trafiğine sahip olanlar için geleceğin benzin istasyonunun bugünkü halini gösteren örnek bir tesis olacaktır. Gündüzleri yerindeki güneş çatısı da dahil olmak üzere yenilenebilir enerji ile beslenen ve geceleri LED’lerle aydınlatılan şarj istasyonu, temiz ve pratik bir elektrikli araç şarj altyapısı sunar. LONGi Solar, bize son derece güvenilir ve verimli modüller sağlayan güvenilir bir ortak olmuştur. Kurulum için, uygulamaya en yüksek çıktıyı sağlamak amacıyla çift yüzlü güneş panellerini kullanmaya karar verdik,” dedi. Ineco Energy, bugüne kadar temiz ve daha ucuz elektrik üretiminin eşdeğerine denk gelen 13.5 GWH’ten fazla temiz elektrik üreten bir güneş sistemi kurdu.

“LONGi olarak, Birmingham’daki İngiltere otoyol ağındaki bu yeni Gigahub gibi bir projeyi desteklemekten gurur duyuyoruz. LONGi olarak “güneş enerjisi için güneş” konseptini izliyoruz, yani temiz enerjiyi temiz enerji ile üretme fikrini benimsemekteyiz. Elektrikli araçları güneş enerjisiyle şarj etmek, LONGi’nin DNA’sına uygun bir yaklaşımdır,” dedi LONGi’deki İngiltere Satış Müdürü Sean McSorley.

“Bu sitenin oluşturulmasında tedarikçi ve yüklenici seçimimiz kritikti; bir bayrak gemisi sitesi olarak, çok sıkı projelerin zamanında hizmet verdiği en iyi sınıfta hizmeti gerektiriyordu. Bu konuda Ineco ile çalışmak örnek olmuştur, sadece işletme projesini değil, sitenin önemini de anlamaları önemliydi. Birçok hareketli parça olduğundan, esneklik, uzmanlık ve verimlilik büyük talep görüyor. Angus ve Ineco’daki ekip ile çalışmak mükemmel oldu, proje mükemmel bir şekilde teslim edildi ve bize bu inanılmaz tesisi sunma imkanı tanıdı,” dedi The EV Network’ün CEO ve Kurucu Ortağı Reza Shaybani.

2012’den 2022’ye kadar LONGi, 290 GW fotovoltaik ürün üreterek toplamda 1.15 milyon GWh’nin üzerinde bir birikimli temiz enerji üretimine ulaştı. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından tahmin edilen küresel enerji gridinin ortalama emisyon faktörüne dayanarak, bu, 2022’deki toplam küresel enerji ile ilişkili karbon dioksit (CO2) emisyonlarının %1.46’sını (536 milyon ton) önlemeye eşdeğerdir.

LONGi, “Güneş için güneş” konseptini ilk kez 2018’de 24. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda önerdi. Bu konseptin arkasında, temiz enerjiyi temiz enerji ile üretme hedefi yatmaktadır. 2020’de LONGi, sırasıyla RE100, EP100, EV100 girişimlerine katılarak ve SBTi’ye katılarak tüm dört küresel girişime katılan ilk Çinli şirket oldu. Bu yıl, LONGi’nin yakın dönem hedefi, Paris Anlaşması’ndaki 1.5°C hedefiyle uyumlu olan SBTi tarafından onaylandı.

Continue Reading

Çatı Üstü Güneş Enerjisi

Anadolu Motor’dan GES Yatırımı

Published

on

By

Anadolu Motor, Kocaeli Çayırova’da bulunan fabrikasının çatısına kurduğu güneş enerjisi santrali ( GES ) ile tesisin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını karşılarken, yıllık ortalama 360 ton karbon salımını önleyecek.

Anadolu Grubu’nun otomotiv çatısı altında faaliyetgösteren şirketi Anadolu Motor, sürdürülebilirlik alanında yaptığı yatırımlarla fark yaratmaya devam ediyor. Şirket son olarak Kocaeli Çayırova’da bulunan fabrikasının çatısına kurduğu 709,59 kWp gücündeki çatı üstü güneş enerjisi santrali ( GES ) ile yıllık 825 MWh elektrik üretip, tesisin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayacak. Anadolu Motor, 270 hanenin elektrik tüketimine eşdeğer bu yeşil enerji ile yaklaşık 360 ton/yıl karbon salımını önleyecek.

“Düşük karbona geçiş için atılmış önemli bir adım”

Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Motor Genel Müdürü Yutkun TOK, “İklim krizinin yıkıcı etkilerinden kurtulmak ve sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmak için önce enerjide dönüşüme gitmek yani yenilenebilir enerji kullanımını yaygın hale getirmek gerekiyor. Bu nedenle Anadolu Motor olarak, düşük karbon ekonomisine geçiş sürecimizi destekleyecek fırsatları değerlendiriyoruz. Fabrikamızın yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını karşılayıp, yıllık ortalama 360 ton karbon salımını engelleyecek güneş enerjisi santrali yatırımımızı da düşük karbona geçiş için atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Bundan sonrada sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında, Anadolu Motor’un düşük karbona geçiş sürecini destekleyecek tüm fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Continue Reading

Trendler