Connect with us

Yerleşim Alanı Güneş Projeleri

Tepebaşı Belediyesi güneş yatırımlarını artıracak

Published

on

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller ile birlikte Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve Carntyne Uluslararası Fonu ortaklığında, Actus Group Solar’ın da katkıları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin temiz enerji konusunda çalışmaları aralıksız biçimde devam ediyor.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç bu kapsamda önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Tepebaşı Belediyesi, güneş enerji santrali konusunda çağrı mektubu olan belediyelerden Alpu Belediyesi ile birlikte Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve Carntyne bilgilendirme etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Türkiye’deki belediyelerin gelecek planlarında yerel güneş enerjisi stratejisi oluşturmak suretiyle kendi bölgelerinin güneş enerjisi potansiyelleri ile finansman olanaklarının belirlenmesi ve uygun projelerin hayata geçirilmesine destek olmak üzere GÜNDER ve Carntyne Uluslararası Fonu ortaklığında ve Actus Group Solar’ın katkılarıyla Tepebaşı Belediyesi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller; Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş; Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Finans Komisyon Başkanı Hakan Uzunhekim; Carntyne Fonu Genel Müdürü Greg Garland ve İBT Solar İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Hamza Küçükyarma katıldı.

Toplantıda GENSED Yönetim Kurulu Üyesi ve Finans Komisyon Başkanı Hakan Uzunhekim; Carntyne Fonu Genel Müdürü Greg Garland ve İBT Solar İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Hamza Küçükyarma gerçekleştirdikleri sunumlar ile yerel yönetimleri yapabileceği güneş enerjisi çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ile sona ererken bir değerlendirmede bulunan Başkan Ataç; “Bugün değerli misafirlerimiz ile birlikte oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Tepebaşı Belediyesi olarak temiz enerji konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile zaten bu alanda örnek bir kurum konumundayız. Bu konumu daha da iyi noktalara taşımak adına çalışmalarımıza aralıksız şekilde devam ediyoruz. Belediyemiz; çevreyi koruyan ve geleceğimizi gözeten bir enerji politikası ile yönetilmeye devam edecek” dedi.

Konuk heyet daha sonra belediyenin temiz enerji alanındaki çalışmaları yerinde gördüğü bir gezi gerçekleştirerek yetkililerden bilgiler aldı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Yerleşim Alanı Güneş Projeleri

Metro İstanbul’dan GES panelleriyle kendi enerjisini üreten durak

Published

on

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, Metris Tramvay durağına 8,4 kw gücünde Güneş Enerji Sistemi kurdu. Yılda 7 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olan sistem sayesinde istasyon için gerekli enerji sağlanıyor.

En çevreci ulaşım aracı olan metrolar bir adım daha öteye giderek kendi enerjisini üretmeye başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul’un başlattığı proje kapsamında Metris Tramvay durağına 8,4 kw gücünde Güneş Enerji Sistemi (GES) kuruldu. Durakta bulunan 6 adet bekleme peronunun çatısına toplam 84 adet 100w esnek güneş paneli yerleştirildi.

 Yılda 147 ağaç dikilmesine eş değer…

“Yeşil Durak” konseptinin uygulandığı bu çalışma ile elde edilen elektrik enerjisi, durağın iç ihtiyaçlarında kullanılıyor. Yılda ortalama 10 MWh elektrik üreten sistem ile ayrıca yılda 5,8 ton karbon salınımı engelleniyor. Yılda 7 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olan Metris Durağı Güneş Enerji Santrali, trafikten 5 aracın çekilmesi ve 147 ağacın dikilmesine eş değer fayda sağlıyor.

Proje ile yolcu ve çalışanlarında farkındalık oluşturarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını özendirmeyi amaçlayan Metro İstanbul, kentin karbon salımının azaltılmasına katkı sunmayı hedefliyor.

Continue Reading

Yerleşim Alanı Güneş Projeleri

Nikaragua, devasa elektrik ve güneş enerjisi insiyatifine başlıyor

Published

on

Kamu enerji firması, bu yıl, elektrik şebekesiyle bağlantıları daha önce kesilmiş olan yüzlerce aileye elektrik verildiğini duyurdu.

Nicaragua’daki Sandinista hükümeti, ülkede elektriğin henüz ulaşmadığı kesimlere şebeke götürecek yeni bir kamusal takvime yatırım yapıyor. Takvime göre yoğunluk yenilenebilir enerjide olacak.

Cuma günü, kamulaştırılan ENATREL elektrik firmasının başkanı Salvador Mansell, Mayıs ayı için 80.000 dolarlık yatırım yapılacağını duyurdu. Bu da, 2019’da bütçe kapsamına alınmış toplam yatırımları 300.000 dolar düzeyine çıkarıyor. Tüm yatırımlar, kamu alanlarının daha çok aydınlatılması ve düşük gelirli ailelere elektrik sağlama amacı taşıyor.

Kamu firması, bu yıl şimdiye kadar Jinotega ve Masaya gibi bölgelerdeki ailelere elektrik verilmiş olduğunu bildirdi. ENATREL ayrıca 2019 sonuna dek ilave 30.000 kamusal elektrik lambası yerleştirilmesini de hedefliyor.

Hükümet yenilenebilir enerjinin önemini vurguladı. Ülkenin dezavantajlı kırsal bölgelerindeki hastane ve evlere güneş panelleri yerleştirmeye başladı.

Sandinista hükümeti tarafından yürütülen diğer sosyal program da düşük gelirli ailelere tarla sağlayan bir toprak reformu olan “Bismarck Martinez”. Perşembe günü Başkan Yardımcısı Rosario Murillo, 4308 aileye toprak tapularının verildiğini söyleyerek, “Kamu yararını gözetmeyi sürdürüyor ve bu dayanışma programına devam ediyoruz” dedi.

Program ismini, 2018’de ABD destekli sağ kanat göstericiler tarafından kaçırılan Bismarck Martinez’den alıyor.

Kaynak: teleSUR

Continue Reading

Yerleşim Alanı Güneş Projeleri

New York Kamu Komisyonu’ndan enerji dağıtım değeri çerçevesine iyileştirme

Published

on

VDER uzun süredir güncellenmesi beklenen, güneş gibi enerji kaynaklarına karşılık gelen, eyaletin elektrik şebekesine sağladığı çevresel ve sosyal kollektif değerleri içeren Dağıtılan Enerji Kaynakları tarifesini yayınladı.

Bir yıldan uzun bir süredir temiz enerji endüstrisi kuruluşları, çevre kuruluşları ve güneşi enerjisi savunucularından oluşan Temiz Enerji toplulukları , bugün duyurulan önemli değişikliklerin yapılması için PSC ile çalıştılar. Bir çok değişiklik var, ancak birkaçı doğrudan New York’taki güneş projeleri için anahtar iyileştirmeler  getiriyor:

Azalan enerji talebinin değerinin belirlenmesi metodu gözden geçiriliyor. Tüm güneş projeleri için değerler daha tahmin edilebilir hale geliyor. Buna belediyelerin ve işyerlerinin faydalandığı projeler dahil.

VDER’in parçası olarak, okullar, iş yerleri ve yerel idareler dahil New York müşterilerinin toplu güneş projelerine katılmasını garantileyecek bir “topluluk kredisi” oluşturuyor.

750 kilowatt’tan düşük projelere net ölçümlendirme getiriyor. Bu da ticari müşterilere hizmet veren, “yerinde” güneş projelerini teşvik edecek.

VDER tarifeleri için uzun vadede, çevresel değerlerin belirlenme yollarındaki değişiklikler ve faturalandırma sorunlarına eğilmek gibi yapılacak çok şey olsa da, PSC tarafından yapılan değişiklikler New York Valisi Andrew Cuomo’nun Empire State’e 2025’de altı gigawattlık kurulum yapmasının yolunu açacak.

 

Continue Reading

Trendler